akılcı cephe

Cepheler yapıyı dış etkenlerden tamamen korumakla, koku, ses, hava akımı, nem ve ısı değişimi gibi çevresel etkilerden yararlanmak arasında bir denge sağlamalıdır. İnsanlar açısından ısı ve ışık değişikliklerini algılamak ve zaman hissini kaybetmemek önem taşır.

 

Mimaride çok fazla transparanlık kullanmaya artan eğilimi dış kabuktan arınma ve yapının hafif ve açık görünmesine izin verme isteğinden kaynaklanmaktadır. Buna ilave olarak yapıda dinamizm, kesinlik ve ilerleme izlenimi yaratan tamamen cam cephe tasarımlar homojen bir görünüm de sağlamaktadır. Öte yandan bu yapılar ancak arkadan aydınlatma yapıldığı takdirde dışarıdan şeffaf görünebilirler. Ancak yüksek seviyede şeffaflık iç mekandaki kullanıcı açısından göz kamaşması ve yazın aşırı ısınma nedeniyle tercih edilmemelidir.

 

Cephenin direk gün ışığı alması halinde entegre sistemler aracılığıyla elektrik ve termal güneş enerjisinin kullanılması mümkündür. Yapısal ve ekonomik olarak sinerjik etki oluşturulması, örneğin; güneş enerjisi sisteminin dış kabuğu oluşturması veya hücrelerin güneşten korunmak için kullanılması gibi, ideal bir çözümdür.

transparanlık ve sıcaklık

akılcı cephe transparanlık ve sıcaklık

Akılcı Cephe’nin amacı her bölge ve kullanım amacına uygun optimum cephe konseptini geliştirirken enerji verimliliğini ve kullanıcı konforunu da en üst seviyeye taşımaktır.